Objavujeme známe – neznáme bylinky

Divoké bylinky sú poklady v našej prírode. Mojou obľúbenou je Túžobník brestový, ľudový názov Lúčna kráľovná.

Túto bylinku môžete vidieť v lete pri potoku a na podmáčaných vlhkých lúkach a jej našuchorené penové súkvetia nám pripomínajú cukríky marsh-mallow. V letnom vzduchu už z diaľky môžete cítiť vôňu vanilky a mandle. Táto bylinka je „sladkým cukríkom“ bohatým na aspirín C z prírody. Obsahuje významnú látku salicín, ktorá sa v pečeni premieňa na kyselinu salicylovú. Z histórie vieme že z kvetov túžobníka brestového bola v roku 1899 získaná prvá syntetická účinná látka liekov aspirín. Kvitnúce kvety túžobníka brestového si môžete nazbierať a spraviť si z nich čaj. Tento čaj užívajte pri prechladnutí a chrípke, a taktiež aj pri reume. Pri jeho pití sa Vám uľaví od bolesti hlavy a kĺbov.

Ja túto bylinku milujem zbierať a miešať spolu s inými bylinkami na bylinkový vankúš ktorý vonia nádherne. Z jej kvetov si môžete spraviť tinktúru, ako aj balzam na suchú pokožku. Bylinku odporúčam aj ako kondicionér na vlasy.

Vychádzka za divokými bylinkami

Ak máte záujem o výlety za divokými bylinkami v krásnej prírode pod Vysokým vrchom na Muránskej planine, môžete nás kontaktovať.

Máte jedinečnú možnosť vlastnými zmyslami divoké bylinky – vidieť – cítiť – chutiť. Budete očarení bylinkovými pokladmi, ktoré nájdeme spoločne v prírode.

Termíny na rok 2022 sú 5. júla 2022, 7. júla 2022, 25. júla 2022 a 15. augusta 2022.

Trvanie prehliadky divokých bylín cca 2 hodiny.

Príspevok na túto činnosť je od 20 eur za osobu.

Je potrebné priniesť si so sebou: Turistickú obuv, niečo na pitie a jedenie

Miesto stretnutia: Smerovník Roveň (cyklisticko-turistické a konské rázcestie)

Registrujte sa prosím vopred na: vysokyvrch@gmail.com